W dniach    9-13 maja 2022 r. trzy  uczennice  naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięły udział w wymianie partnerskiej w Portugalii w ramach projektu Erasmus + : „ Green Schools for a bright green future – Small steps can make a difference”. Oprócz naszej szkoły, w wymianie brali również udział przedstawiciele szkół z Litwy, Grecji, Hiszpanii i Niemiec.

Pierwszego dnia po uroczystym przywitaniu w szkole i programie artystycznym, przygotowanym przez gospodarzy, uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę i poznać jej bazę dydaktyczną. Po zwiedzaniu nastąpiła prezentacja szkół i krajów przybyłych na wymianę. Po prezentacjach dzieci rozwiązywały quizy z wiedzy o krajach partnerskich. Nasi uczniowie świetnie sobie radzili przy rozwiązywaniu quizów, zdobywając nagrody za bardzo dobre wyniki. 

Drugiego dnia udaliśmy się do „Obserwatorium drzew korkowych”.  Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że Portugalia jest największym producentem korka na świecie. Korek to materiał, który jest nieprzepuszczalny, utrzymujący się na wodzie, elastyczny, ognioodporny. Otrzymuje się go z kory dębu korkowego. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają drzewa korkowe i jak przebiega proces produkcji i obróbki korka.  

W drodze powrotnej do szkoły zatrzymaliśmy się, by zobaczyć, jak wygląda  arena do walki z bykami – Tourada, na której odbywa się tradycyjna korrida portugalska. Ta mrożąca krew w żyłach rozrywka, będąca częścią kultury portugalskiej. 

Trzeci dzień to wycieczka do Lizbony.  Najpierw udaliśmy się do Centrum Nauki, gdzie uczniowie mogli samodzielnie wykonywać  doświadczenia i  eksperymenty, zobaczyć na własne oczy zjawiska zachodzące w przyrodzie, o których uczyli się na lekcjach przyrody czy fizyki. Poza doświadczeniami uczniowie mogli również obejrzeć ekspozycję dotyczącą wody, zmian klimatycznych oraz zniszczeń, jakich dokonuje człowiek na świecie. Po wspólnym lunchu, udaliśmy się na zwiedzanie najważniejszych zabytków  miasta.

W kolejnym dniu udaliśmy się na wycieczkę do rezerwatu roślinności śródziemnomorskiej. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o faunie i florze  rezerwatu, a uczniowie zdobytą wiedzę mogli sprawdzić rozwiązując zagadki i quizy przygotowane przez przewodnika. 

Po południu uczestniczyliśmy w uroczystości wręczenia certyfikatów i podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym i uczestniczącym w projekcie, połączonej z programem artystycznym i poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wszyscy podziękowali gospodarzom i portugalskim rodzinom za wspaniałe przyjęcie, cudowną atmosferę i moc wrażeń. 

Ostatni dzień pobytu to warsztaty w szkole dotyczące „Zielonego domu” – domu, przyjaznemu środowisku naturalnemu. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię elektryczną, by ratować środowisko naturalne przed degradacją. Po południu czas wolny uczniowie spędzili z rodzinami goszczącymi.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w wyjeździe bardzo zżyli się ze swoimi kolegami z Portugalii. Podczas pożegnania nie zabrakło łez, ale już wkrótce będzie okazja do ponownego spotkania, tym razem w Polsce.