W lutym i marcu 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Ch. Andersena w Radomiu miała miejsce realizacja zadania "Lekcja z ekonomią - Polski złoty w obiegu od 100 lat" w ramach programu Złote Szkoły NBP – IV edycja POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT. NBP I JEGO FUNKCJA EMISYJNA.

Projekt skupiał się na historii polskiego złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego w emisji i kontroli pieniądza.

Zadanie objęło uczniów z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych, drugich, piątych, szóstych i siódmych. Ogółem w zajęciach wzięło udział 228 uczniów, co dowodzi dużego zainteresowania tematem oraz chęci uczestnictwa w takich działaniach.

Przeprowadzono 23 lekcje w różnych grupach wiekowych. Zajęcia obejmowały różnorodne formy pracy, w tym zabawy, rebusy, układanie haseł reklamowych, prezentacje, filmy oraz dyskusje. Uczniowie angażowali się w projektowanie banknotów, tworzenie rymowanek oraz przygotowywanie skarbonek.

Tematyka zajęć została dostosowana do poziomu rozwoju i zainteresowań uczniów, obejmując aspekty edukacji polonistycznej, matematycznej, plastycznej, technicznej, muzycznej, historycznej i informatycznej. Uczniowie mieli możliwość zgłębienia historii polskiej waluty, począwszy od jej początków po współczesność. Poprzez różnorodne działania edukacyjne uczestnicy zdobywali wiedzę na temat roli, jaką polski złoty pełni w funkcjonowaniu gospodarki kraju. Szczególny nacisk kładziono na rolę Narodowego Banku Polskiego jako podmiotu odpowiedzialnego za emisję i kontrolę pieniądza.

Przebieg zajęć charakteryzował się dużą różnorodnością form pracy. Organizowano zajęcia, które obejmowały różne aspekty tematu, m.in. prace plastyczne, prezentacje, oglądanie filmów, dyskusje oraz zabawy matematyczne związane z pieniędzmi.

Dla uczniów klas starszych zajęcia koncentrowały się na bardziej zaawansowanych zagadnieniach związanych z historią polskiego złotego i jego funkcjonowaniem w gospodarce. Uczniowie mieli okazję m.in. eksplorować różne aspekty waluty narodowej poprzez zadania praktyczne i analizę danych historycznych. Rozwijali swoje umiejętności pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Mieli możliwość spotkania z przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Cele zajęć zostały osiągnięte, a uczniowie zdobyli wiedzę na temat historii polskiego złotego oraz funkcji Narodowego Banku Polskiego. Aktywnie w nich uczestniczyli, wykazując zainteresowanie tematem oraz chęć nauki.

Projekt został pozytywnie oceniony przez uczestników, którzy wyrażali zadowolenie z różnorodności form pracy i innowacyjnych metod ich prowadzenia.

Podsumowując, realizacja zadania "Lekcja z ekonomią - Polski złoty w obiegu od 100 lat" przyniosła oczekiwane rezultaty, poszerzając wiedzę uczniów na temat funkcjonowania polskiej waluty oraz roli banku centralnego. Zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników i zostało ocenione bardzo pozytywnie.