W dniach 25. 09 – 01.10 . 2022 r.  trzy uczennice z naszej szkoły  wraz z nauczycielami odwiedziły szkołę  w Kownie,  na Litwie. Celem wizyty była praca  i wymiana doświadczeń związanych z realizacją projektu ”Green  Schools for a bright green future- Small steps can make a difference”. Pierwszego dnia po  uroczystym powitaniu obejrzeliśmy  program  artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły partnerskiej oraz przekazaliśmy upominki od naszej szkoły gospodarzom. Uczniowie  z  Polski, Litwy, Portugalii, Niemiec, Hiszpanii i Grecji wzięli udział w zajęciach integrujących (tańce, quizzy, baransoletki przyjaźni). Kolejnym punktem programu były prezentacje o szkołach i krajach partnerskich oraz  praca zespołowa  dotycząca kreatywnego projektu ”Ecologically cleean car”. Drugi dzień to wizyta w muzeum M. K. Ćiurlionis, gdzie odbyły się warsztaty  i projekcja niezwykłego filmu „ Trail of Angels”. Następnie zostałyśmy podzieleni zespoły uczniów i nauczycieli  i  wzięliśmy udział w grze na orientację „Poznajemy miasto Kowno”. Kolejny dzień to całodniowa wycieczka do Troków, rejs statkiem i zwiedzanie zamku. Zwiedziliśmy również Wilno,  w tym Bazylikę archikatedralną, kościół św. Anny, kaplicę Ostrobramską, Plac Ratuszowy, ulicę Literacką oraz wjechaliśmy kolejką na wzgórze Giedymina i oglądaliśmy piękną panoramę miasta. Następnego dnia  nasze uczennice wraz  ze swoimi kolegami z Litwy uczestniczyły w zajęciach szkolnych.  Później miały okazję wziąć udział w wykładzie  prof. Linasa Kliućinskasa na temat ” Clean fuel. Carbon Footprint”  na Uniwersytecie  Technologii  w Kownie. Odwiedziłyśmy również muzeum  artystyczne Yoko Ono. Tego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ”Green  Schools for a bright green future- Small steps can make a difference”.  Braliśmy udział w programie artstycznym, po którym nastapiło wręczenie przez organizatorów certyfikatów i podziękowań.  Wszyscy uczniowie podziękowali  litewskim rodzinom za miłe przyjęcie i pobyt w ich domach wręczając im pamiątkowe listy w butelce.  Na koniec był tort oraz pamiątkowe zdjęcia.  Miłym zaskoczeniem był fakt, że  nasza uczestniczka z Polski obchodziła urodziny  i wszyscy dla niej  tego wieczoru zaśpiewali 100 lat! W ostatnim dniu odbyła się całodniowa wycieczka do Parku Labiryntów  oraz Szlaku w Koronach Drzew „Laju Takas”w Anykśćiai (Onikszty), która była pełna wrażeń i niespodzianek. Pobyt na Litwie pozostawił w pamięci uczennic niezwykłe wspomnienia. Swoje wrażenia z wyjazdu   zaprezentowały w  prezentacjach i filmikach. Była to dla nich szansa do poznawania własnych możliwości i przełamania wszelkich barier oraz okazja  do poznania ludzi, ich zwyczajów i tradycji.  Uczyła  samodzielności, ale także współpracy w środowisku wielokulturowym, umożliwiła  zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń. Pożegnanie było pełne wzruszeń  ale pocieszające jest fakt, że  zobaczymy się z naszymi przyjaciółmi już w  listopadzie, na wizycie w Polsce.

Zachęcamy  wszystkich  nauczycieli i uczniów do udziału w  projektach ERASMUS+.  Jest to szansa na zdobycie  nowych doświadczeń, umiejętności i  doskonała okazja do poznania ludzi, ich kultury, historii, zabytków oraz doskonalenia języka angielskiego.

M. Piechurska i A. Dolega