21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data obchodów jest symboliczna, przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa usankcjonowano w 2005 roku w ramach inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International. Jego międzynarodowym symbolem stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki, nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób chorych. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe.

Każdy z nas może w prosty sposób przyłączyć się do tej akcji. Wystarczy założyć kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary. Zachęcamy, aby 21 marca w poniedziałek każdy uczeń założył kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.

Dlaczego właśnie kolorowe skarpetki, nie do pary?  Mimo iż noszenie skarpetek nie do pary jest obecnie bardziej popularne, jednak nadal uważane jest za coś wyjątkowego i sprawia, że właściciele wyróżniają się w tłumie. Tak samo na co dzień czują się osoby z zespołem Downa – odmienne na tle jednolitego tłumu. 21 marca zakładamy dwie inne skarpetki, by pokazać, że bycie „innym niż inni” nie oznacza niczego złego.

21 marca dołącz do Zespołu Kolorowych Skarpetek i okaż solidarność z osobami z zespołem Downa. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Małgorzata Linowska-Wasik i Karolina Zimnicka