Search

Partnerzy

Niemcy:
Szkoła Gesamtschule znajduje się w mieście Hemer, w Niemczech i została założona w 2009 roku. Placówka  koncentruje  się na europejskich tematach i ideałach, a także na nauczaniu języków obcych oraz rozwijaniu kontaktów europejskich poprzez wymianę i projekty wielonarodowe. Kadra szkolna ma doświadczenie w prowadzeniu projektów europejskich i organizowaniu spotkań.
Do szkoły uczęszcza około 960 uczniów w wieku 5 -18 lat, pracuje w niej 65 nauczycieli.
Zajęcia są zorganizowane w różnych profilach, takich jak: Europa, Muzyka, Technologia, Sport i Zdrowie oraz MINT, nauczanie przedmiotów matematyczno-przyrodnicze oraz informatyki i techniki
W zakresie wykorzystania technologii komputerowej i mediów społecznościowych sa klasy o profilach (MINT), które koncentrują się na wykorzystaniu technologii komputerowej. Każdy uczeń ma laptopa i uczy się różnych programów. Sale lekcyjne, a także sale naukowe są wyposażone w smartfony.  Młodsi uczniowie uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne z zakresu umiejętności ICT. Szkoła szkoli tak zwanych zwiadowców medialnych, którzy uczą młodszych uczniów radzenia sobie z mediami społecznościowymi. Starsi uczniowie  mogą korzystać z sali  wyposażonej w laptopy i połączenie Wi-Fi gdzie pracują nad projektami, prowadzą badania internetowe oraz przygotowują się do zajęć i egzaminów. W ramach kursu technologicznego  uczniowie uczą się budować i programować roboty. Zalety i zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu i mediów społecznościowych poruszane są na różnych przedmiotach, takich jak: niemiecki, angielski, hiszpański i nauki społeczne.

Grecja:
Trzecie gimnazjum w Heraklionie znajduje się w mieście Iraklion na Krecie, w regionie  z bogatą historią, tradycją i zabytkami dziedzictwa kulturowego. Jest to jedna z najstarszych szkół średnich w mieście. Zaczęła funkcjonować w 1931 roku i jest jednym z największych szkół średnich w Iraklionie. Obecnie szkoła znajduje się w stosunkowo nowym budynku, w którym uczy się ponad 550 uczniów i zatrudnionych jest 53 nauczycieli. Znajdują się w niej 22 klasy kształcenia ogólnego i dwie dodatkowe z uczniami niedosłyszącymi, w których lekcje prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Lekcje rozpoczynają się o godzinie 08.10, a kończą o godzinie 14.10. Większość uczniów stanowią Grecy. Są też imigranci, którzy starają się zintegrować ze społeczeństwem.
Głównym celem szkoły jest zapewnienie wysokiej jakości usług na wszystkich poziomach, a także pomoc nastolatkom w rozwijaniu osobowości o wysokich ideałach i uniwersalnych wartościach.
Celem szkoły jest nauczanie uczniów różnych umiejętności i rozwijaniu talentów,  stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym będą mieli możliwość swobodnego rozwoju swojej osobowości. Oprócz podstawy programowej, realizowane są w szkole różne programy kulturalne, środowiskowe i sportowe, a także wycieczki i wizyty edukacyjne, które promują naukę poprzez rzeczywiste doświadczenie a tym samym zwiększają aktywne uczestnictwo uczniów w procesie uczenia się.
Nauczyciele charakteryzują się wysokim poczuciem odpowiedzialności i starają się sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom uczniów. Starają się wdrażać innowacyjne metody w swojej pracy pedagogicznej.

Litwa:
Kaunas Tadas Ivanauskas pro gymnasium znajduje się w Kownie, na Litwie. Jest to szkoła publiczna, która obejmuje przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum (dla uczniów w wieku 11-14 lat). Obecnie uczęszcza do niej 850 uczniów a kadra pedagogiczna liczy 60 nauczycieli.  Wszystkie klasy wyposażone są w komputery z dostępem do z Internetu.
Nauczyciele korzystają z dziennika elektronicznego informując o lekcjach, zadaniach domowych, zajęciach po szkole. Ponadto szkoła wyposażona jest w Smartboards, gdzie uczniowie mogą wykonywać swoje zadania korzystając z tabletów.
Szkoła nosi imię słynnego litewskiego przyrodnika Tadasa Ivanauskasa, dlatego realizowanych jest wiele projektów ekologicznych. Szkoła współpracuje z litewskim zoo, muzeum  przyrody Tado Ivanausko i ogrodem botanicznym w Kownie. Partnerzy ci regularnie wspierają różne uczniowskie inicjatywy.
 Nauczyciele są otwarci na innowacje w zakresie uczenia się i nauczania. Są aktywnie zaangażowani w różne projekty i programy krajowe i międzynarodowe. Administracja szkolna wspiera inicjatywy nauczycieli mające na celu udział w projektach Erasmus +. W przeszłości szkoła uczestniczyła w dwóch międzynarodowych projektach Comenius i w dwóch projektach ERASMUS + (od 2016 r.). Nauczyciele opracowali projekt wymiany młodzieży, który z sukcesem przeprowadzono wspólnie z partnerami z Polski.

Portugalia:
Colégio Atlântico to prywatna szkoła, która łączy wysoce efektywne akademickie doświadczenie i wysokiej jakości edukację dla wszystkich dzieci. Szkoła została założona w 1982r i od tego czasu kierowana jest przez ta samą dyrekcję. Uczy się w niej 100 dzieci od przedszkolaków po uczniów klasy 10.
Szkoła znajduje się w robotniczej dzielnicy w Seixal, w niewielkiej odległości od stolicy, Lisbony. 20-minutowa podróż pociągiem przez rzekę Tag zapewnia dostęp do kosmopolitycznego stylu życia nowoczesnego europejskiego miasta ze wszystkimi jego atrakcjami społecznymi i kulturalnymi. Niedaleko szkoły, w kierunku słonecznej wioski Sesimbra, znajdują się wspaniałe plaże, idealne na długie  zabawy. Szkoła, w której uczniowie otrzymują rygorystyczny program nauczania, instruktaż i ocenę dostosowaną do standardów państwowych. W szkole kładzie się nacisk na promowanie społecznej i ekologicznej świadomości uczniów a zdobyte umiejętności i kompetencje mają pomóc uczniom  stać się aktywnymi osobami w dążeniu do tolerancji, współpracy, szacunku i ochrony środowiska. Program nauczania oparty jest na nowych technologiach z określonymi przedmiotami, w których uczniowie uczą się korzystać z nich zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i programisty. Technologia ta jest wykorzystywana do poprawy komunikacji między rodzicami, uczniami i nauczycielami, co czyni szkołę nowoczesną i przyjazną technice.

Additional information