Comenius. Zakończenie projektu „Once upon a time…”

Dawno, dawno temu… to tytuł trzeciego projektu stworzonego  w ramach programu Comenius zrealizowanego w naszej szkole. W projekcie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Hiszpani, Litwy, Cypru, Rumuni, Turcji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji i Portugali. Wdrażanie projektu trwało dwa lata. Rozpoczęło się we wrześniu 2013 roku, a skończyło w czerwcu 2015 roku.Trudno szczegółowo zaprezentować  zrealizowane, w tym czasie zadania. Przypomnę tylko te, które dały nam najwięcej radości i szczególnie zapadły w pamięć. Przede wszystkim mile wspominamy wizyty gości z Europy w naszej szkole i w Radomiu. Ile było przygotowań! Ile śmiechu i radości  przy spotkaniach. Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla gości taniec grecki, rumuński i litewski, inni śpiewali piosenki, jeszcze inni pokazali scenkę ‘Romeo i Julia na Borkach’. Nauczyciele, którzy nas odwiedzili wchodzili do klas, rozmawiali z nami, uczyli nas tańców, zabaw, alfabetu itp. Spotkanie z nimi bardzo mile wspominamy.

W projekcie najważniejsze były baśnie. Najwięcej zadań dotyczyło właśnie ich. Uczniowie przetłumaczyli na język angielski legendę o smoku wawelskim,, wykonali do niej ilustrację i stronę tytułową. Powstał ebook zawierający najsłynniejsze baśnie wszystkich krajów partnerskich. Wyszukiwaliśmy podobieństwa i różnice między polska i grecka baśnią o 12 miesiącach. Pisaliśmy też baśnie. To wcale nie było takie proste i wymagało od nas dużej wnikliwości, umiejętności logicznego myślenia i analizowania tekstu literackiego.

Nauczyliśmy się także śpiewać portugalską piosenkę, nagraliśmy ją i przekazaliśmy uczniom szkoły portugalskiej. Uczniowie z Turcji z kolei uczyli się polskiej piosenki o Andersenie. Poszło im świetnie .

Wszystkie nagrane w ramach wspólnie  wydanego zbioru piosenki można zobaczyć i usłyszeć na platformie etwinning.

Jedno z zadań polegało na organizacji spotkania z mieszkającym w Radomiu  autorze książek dla dzieci. Zaprosiliśmy panią Walentynę Pawelec. Okazała się przemiłym i ciekawym rozmówcą. Wielu z nas po tym spotkaniu sięgnęło po jej książki.

Szkoda, że projekt już się skończył. Dzięki niemu przyjemniej było się uczyć się angielskiego, a poznane i stworzone w tym czasie baśnie uświadomiły nam, że wszyscy mieszkańcy Europy tak jak i my pragną by dobro zwyciężało, a prawdę szanowali wszyscy.

Która z prac najpiękniejsza?

W grudniu 2013 roku uczniowie naszej szkoły wybrali najpiękniejszą i najbardziej charakterystyczną dla naszego kraju baśń. Okazało się że najbardziej podoba się „Kwiat paproci” Józefa Kraszewskiego.

Następnie chętni uczniowie napisali opowiadania na podstawie tejże baśni, przetłumaczyli je na język angielski oraz wykonali ilustracje do swych tekstów. Takie samo zadanie wykonali uczniowie wszystkich szkół partnerskich. Wszystkie prace zostaną przysłane do naszej szkoły i powstanie z nich tomik najbardziej znanych i najbardziej interesujących baśni europejskich. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia prac w lutym.

Wybory najładniejszego logo.

Uczniowie głosowali na logo projektu „Dawno, dawno temu…” Spośród 34 nadesłanych prac ze wszystkich szkół partnerskich uczniowie wybierali 3 najładniejsze ich zdaniem (oprócz prac z naszej szkoły). Najwięcej głosów zdobyły prace nr 6, 9, 15. Wyniki zostały przesłane do szkoły na Litwę, która jest odpowiedzialna za to zadanie. Po zliczeniu głosów ze wszystkich szkół z projektu wyłonione zostanie Logo projektu. Mamy nadzieję, że zwycięży projekt z naszej szkoły. Wyniki już wkrótce.

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na logo projektu "Once upon a time..."

Na konkurs wpłynęło 20 projektów uczniów kl. IV-VI, spośród których jury wybrało 3 prace:

Mariki Kowaleczko i Darii Drabik z kl. VI c – nr 29, Mai Konarskiej z kl. VI b – nr 31, Martyny Gadajskiej z kl. VI d – nr 33. Zwycięskie prace zostały wysłane do szkoły partnerskiej na Litwie i wezmą udział w głosowaniu na logo projektu.

Pierwsze zadanie - Logo projektu

Uczniowie naszej szkoły z kl. 4-6 pracują nad znakiem graficznym projektu "Once upon a time..."/"Dawno, dawno temu..."/. Projekt logo powinien zawierać:

- tytuł projektu w jęzku angielskim;

- grafikę nawiązującą do tematu bajek, legend, baśni związanych z naszym krajem;

- flagi 10 krajów, z których pochodzą szkoły partnerskie: Litwa, Rumunia, Portugalia, Hiszpania, Cypr, Grecja, Holandia, Turcja, Wielka Brytania i Polska.

Format pracy A4, technika dowolna.

Prace prosimy składać do p. I. Weychan, do biblioteki do 12 listopada 2013.

Trzy wyróżnione prace zostaną przesłane drogą mailową do szkoły na Litwie. Tam będzie utworzona prezentacja z nadesłanych prac. Następnie uczniowie ze wszystkich 10 szkół będą mogli oddawać głosy na najciekawszy projekt z wyjątkiem prac ze swojej szkoły. Logo, które otrzyma największą ilość głosów zostanie ogłoszone oficjalnym logo "Once upon a time" i będzie umieszczane na wszystkich produktach i pracach powstałych w czasie trwania projektu.