Search

Wycieczka do Warszawy – Laboratoria w Centrum Nauki KOPERNIK

W dniu 12 listopada uczniowie klas VII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym celem był udział w laboratoriach fizycznym i chemicznym prowadzonych w CNK. Tematem zajęć z fizyki był związek pomiędzy drganiami mechanicznymi, a masą ciał – „Jak zważyć wirusa”. Uczniowie pracowali pod okiem doświadczonych laborantów pracujących w Centrum Nauki. Wykonywali doświadczenia, pracowali metodą projektu. Wyciągali wnioski na podstawie wykonanych pomiarów i obserwacji. W przerwie pomiędzy zajęciami wszyscy zwiedzali wystawę, każdy miał czas na posiłek i drobne zakupy na miejscu.

Tematem zajęć z chemii była skala pH i naturalne wskaźniki pH. – „pHowa chemia”. Uczniowie wykonali dwa doświadczenia i zbadali jakie pH mają różne substancje wykorzystywane między innymi w domowej kuchni czy łazience. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, ciekawi wyników badań. Samodzielnie przygotowywali projekt doświadczenia, preparaty do badań, pracowali w małych 2 osobowych zespołach  oraz według podanych wcześniej zasad bezpieczeństwa.

Po południu zwiedzaliśmy Starówkę warszawską, spacerowaliśmy po zabytkowych uliczkach. Do Radomia wróciliśmy bezpiecznie, pełni niezapomnianych wrażeń około godziny 19.00.

Dariusz Chęć i Anna Bałękowska

Additional information